Stavební veletrhy Brno 2016: Úspory, zamyšlení nad problematikou sucha a spousta novinek

Stavební veletrhy Brno 2016: Úspory, zamyšlení nad problematikou sucha a spousta novinek

Jarní měsíce stavebnictví přejí a je o něj zvýšený zájem, i proto se právě v tuto roční dobu konají v Brně tradiční mezinárodní Stavební veletrhy. Letos probíhaly v termínu 20. až 23. 4. a branami výstaviště prošlo za tuto dobu okolo 45 000 návštěvníků, což bylo podobné číslo, jako v milém ročníku. Spolu s veletrhem SVB současně probíhal veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX, veletrh PTÁČEK a veletrh DSB- Dřevo a stavby Brno. Letošní akce se, podobně jako ta loňská, nesla v duchu energeticky úsporných a chytrých řešení. Vzhledem ke klimatickým změnám, suchu a extrémním výkyvům počasí se věnoval veletrh o něco více zásobování domů, bytů a zahrad vodou. Velký prostor byl věnován kotlům a systémům vytápění nebo problematice dotací.

Doprovodný program - zásobování domů vodou

Už zahajovací konference se týkala ožehavého tématu klimatických změn a extrémů, prodiskutovávaly se technická opatření proti suchu i povodním a aktuální problematika dlouhodobého nedostatku pitné vody. V centru pozornosti byly studny, vodovody, bazény i srážková voda. Nechybělo poradenství ohledně ochrany budov proti vodě a možností likvidace odpadních vod. Praktické ukázky protipovodňových opatření se konaly venku ve speciálním bazénu. Další program se zabýval hlavně dotacemi a úsporami energií. V rámci veletrhu nábytku jste se zase mohli dozvědět, čím může nekvalitní nábytek škodit a jak vybírat ten zdravotně nezávadný.

Co bylo na veletrhu k vidění

Veletrh návštěvníky provedl aktuálními trendy a realizací stavby od základů po střechu, představil řadu stavebních materiálů, strojů, konstrukcí a technologií, nechybělo ani technické zařízení budov. Stranou pozornosti nezůstalo zařízení interiéru, zahrada, zásobení pitnou vodou, vytápění a problematika inteligentní domácnosti. Nabídku vystavovatelů tradičně doplnila po celou dobu konání bezplatná poradenská centra, kde měli návštěvníci jedinečnou možnost zkonzultovat s odborníky své záměry ohledně stavby, rekonstrukce, nebo vybavení interiéru.

Stejně jako v minulých ročnících se veletrh snažil pokrýt všechny oblasti stavebnictví a především jeho aktuální problémy. Nebyl tedy pouze ukázkou novinek a sortimentu, ale konaly se konference, návštěvníci mohli zkonzultovat své záměry s odborníky nebo najít odpovědi na své otázky. Celkem se představilo 772 firem, a to z dvou desítek zemí světa. Počet firem má tendenci růst, některé zde vystavovaly opět po několikaleté odmlce a jiné zcela poprvé. Určité obory byly zastoupeny více, jiné méně a právě oblast stavební chemie patřila k těm, které by si určitě zasloužily větší počet vystavovatelů.

Naše redakce navštívila brněnské výstaviště v pátek 22. 4. 2016. V dopoledních hodinách se zde pohybovaly i skupinky studentů, kteří se přišli podívat v rámci výuky. Doprovodný program byl tento den věnován dřevostavbám, energeticky pasivním domům, péči o dřevo a přírodním stavebním materiálům. Pokud někdo o dřevostavbě uvažoval, určitě měl na konci dne víc jasno.

Prezentace firem probíhaly ve čtyřech pavilonech na celkové ploše téměř 19 500 m2, některé expozice vyrostly i venku před pavilony. Pavilon P byl vyhrazen SVB a DSB, v pavilonu F jsme mohli shlédnout novinky v oblasti nábytku a v pavilonu V se konal 22. až 23. 4. veletrh PTÁČEK (topení, plyn, sanita, voda, inženýrské sítě).

Za návštěvu stál i malý pavilon M s expozicí „Od žárovky po inteligentní domácnost“. Informoval o možnostech osvětlení jednotlivých místností. Volba žárovky ovlivní celkový dojem a úsporu a je to nejsnazší cesta, jak ušetřit za energie. Expozice se věnovala především takzvané „inteligentní domácnosti“ a systémům jejího řízení. Byla interaktivní a mnoho věcí lákalo k vyzkoušení, návštěvníci mohli zjistit, jak intuitivně mohou fungovat technologie, které nám usnadní bydlení, zlepší ekonomičnost provozu a bezpečnost. K ovládání se dnes stále více používají časové spínače, dotykové panely nebo chytré telefony a tablety.

Pozornost byla věnována dokonce i zahradám. Pěkná venkovní expozice byla nedaleko pavilonu P, s ukázkou zahradních staveb, venkovního nábytku, rostlin a různých zlepšováků. Nechyběly tipy pro vodní prvky v zahradách a bohatou úrodu. Letos nově bylo představeno i nářadí pro zahradu nebo dům, kutilové si rozhodně přišli na své. Vyzkoušet jste si mohli sekání se sekačkami HECHT, které mají jen tři kola, a díky tomu se s nimi lépe pohybuje okolo různých překážek.

Výrobci střech se v rámci veletrhu sdružili, jejich expozice byly v pavilonu P pohromadě a zaštítěny internetovým projektem Krytiny-strechy.cz. Zákazníci tak shlédli vše podstatné o této problematice na jednom místě. K vidění byly krytiny pálené, plastové, plechové, hliníkové, šindele i břidlice, nechybělo ani zateplení.

Firma Wienerberger, největší výrobce cihlářských produktů na světě, průběžně po celý den předváděla s živým komentářem stavbu domu z cihel systému Porotherm a upozorňovala na to, jak se vyhnout nejčastějším chybám. Snahou bylo především poukázat na to, jak je důležitý individuální výběr materiálu pro každou stavbu. Firma dokonce bodovala, podobně jako loni, v soutěži o nejlepší exponáty. Zajímavostí je, že koncem roku 2015 převzala tato společnost výrobce pálených střešních krytin Tondach, což znamená pro zákazníky jednodušší systémové řešení.

Ani společnost Xella nezůstala pozadu a odnesla si za jednu ze svých novinek, termoizolační tvárnici ze systému Ytong, ocenění. Nešlo o novinku jedinou, k dalším patřily YQ U profily nebo pilířová tvárnice. Prezentace Ytongu byla jako vždy interaktivní, nechyběl fragment domu a zájemci si mohli zdění sami vyzkoušet.

Školu suché výstavby společnosti Rigips nešlo přehlédnout a šance seznámit se zdarma se základy práce se sádrokartonem hodně lidí zaujala. Na několika stanovištích- dílnách, jste si vyzkoušeli všechny kroky a zjistili, že to není nic extra složitého. Kapacita žáků byla omezená, s možností dopředu si rezervovat termín.

Pozornost přitahoval i stánek Nová zelená úsporám s aktuálními možnostmi dotací na řešení vytápění a úsporu energií. Průběžně se konaly semináře a zájemci si mohli ujasnit, jak se vlastně o dotace žádá.

Takřka v samém centru pavilonu P měla výraznou expozici firma Hasoft. V jejím sortimentu najdeme těsnící a lepicí pásky, barvy, lepidla, malty, speciální nátěry, hydroizolaci a mnoho dalšího. Produkty mají trefné názvy, které ihned napoví, k jakému slouží účelu, například Držtofest, Dlažbulep nebo Střechusprav. K vystavovaným novinkám patřil třeba Drsoň, adhezní můstek a penetrace pro drsný povrch s obsahem křemičitého písku.

Různé druhy izolačních stříkaných pěn, které jsou nejžádanější formou tepelné izolace dnešní doby, představila firma PURSTAV. Návštěvníci se mohli dozvědět, k čemu poslouží tvrdá, měkká nebo střešní pěna a že nezbytným korkem povrchové úpravy tepelné izolace plochých střech je i nástřik proti působení UV záření.

MUREXIN představil vedle jiných produktů řešení pro podlahy a mohli jste se dozvědět něco o kamenných kobercích, které jsou zajímavou volbou do exkluzivních prostor, odolnou a přitom dekorativní.

K zákaznicky nejpopulárnějším produktům společnosti Den Braven patří už delší dobu MAMUT Glue, všestranné lepidlo pro mimořádně pevné spoje, vhodné i pro těžké předměty, které dokáže nahradit hřebíky, nýty i šrouby, lepší všechny možné materiály a nezapáchá. Představena byla ale řada dalších lepidel a stavebních hmot. Společnost nově otevřela nový závod v Přerově a o této události jsme vás už nedávno v našem magazínu informovali.

Kdo získal Zlatou medaili?

V rámci doprovodného programu proběhla tradiční soutěž o nejlepší exponáty, Zlatá medaile Stavebních veletrhu Brno 2016. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny první den veletrhu, aby se mohly firmy tímto prestižním oceněním ve zbylém čase před návštěvníky pochlubit a marketingově jej využít. Kdo Zlatou medaili 2016 získal?

-Dřevohliníkové vchodové dveře Virtual výrobce PRAŽÁK s.r.o., typické fixním panelovým prvkem v jedné rovině a vytvářející dojem jednolité plochy.

-Nová generace sádrokartonu- Habito firmy Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, materiál velmi pevný, odolný, únosný a výborně akusticky izolující. Hodí se pro realizaci příček, a co je zajímavé, kotvit se do něj dají předměty i za pomoci obyčejných vrutů. Bezpečností proti násilnému vniknutí se vyrovná zděné příčce.

-Překlad Porotherm KP Vario UNI pro rolety a žaluzie od firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., který tvoří dojem jednolité plochy a je zajímavý designově i technologicky.

-Novinka od Ytongu, tepelněizolační tvárnice Lambda YQ výrobce Xella CZ, s.r.o., která se hodí se pro moderní stavby se zděním v jedné vrstvě bez dodatečného zateplení.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova