Zateplování poběží pomaleji, čeká se na dotace

Zateplování poběží pomaleji, čeká se na dotace

Firmy specializující se na zateplování objektů k bydlení i dalších typů nemovitostí se dostanou později k dotacím Evropské unie. S největší pravděpodobností to zbrzdí některé investiční záměry, nevzniknou nová pracovní místa. V případě určitých typů objektů přitom za evropské dotace na zateplování neexistuje adekvátní náhrada.

Odborníci odhadují, že do roku 2020 by společnosti věnující se zateplování mohly zaměstnat až 35 tisíc nových pracovníků. Předpokladem je ovšem dostatečné množství peněz na tyto projekty. Jan Charvát z aliance Šance pro budovy pro magazín StavebníChemie uvedl, že prozatím na tyto účely schází asi 23 miliard korun. „Ve fondech chybí značná část peněz, to je opravdový problém,“ říká Charvát. 

Jedním z problémů, který může investorům i stavebním firmám zkomplikovat jejich záměry, je opožděné čerpání dotací z Evropské unie. V jejím rozpočtu je na zateplování vyčleněno 60 miliard korun, Česká republika však zatím není na jejich přijetí připravena. To může být komplikace pro majitele bytových domů. Ti totiž nedosáhnou na žádný jiný typ dotací na zateplování. 

V České republice je nutné zateplit rodinné domy, bytové domy a veřejné i komerční budovy. Investice do rodinných domů je možné podporovat z programu Nová zelená úsporám a výše zmíněné evropské dotace pro ně nejsou určeny, Jejich majitelům proto žádné prodlení nevznikne. 

Veřejné a komerční budovy odborníci zatím nepovažují za problém, protože je možné na ně čerpat dotace ze stávajících dotačních titulů, konkrétně Operačního program životního prostředí a Operačního programu podnikání a inovace. „Problém to může být pro bytové domy, stávající podpora ze strany státu je totiž neúčinná,“ konstatoval Jan Charvát. Ten odhaduje, že zpoždění dotací nejvíce pocítí města a bytová družstva. 

Problémy s čerpáním nových dotací na bydlení souvisejí s aplikací některých směrnic Evropské unie v českém právním řádu. Unie kritizuje způsob, jakým Česká republika zapracovala normy o měřičích tepla a energetických štítcích. Dále se stále čeká na přijetí takzvané směrnice o energetické účinnosti. 

Aliance Šance pro budovy reprezentuje na 280 firem zabývajících se renovacemi a zateplováním objektů. Zastupuje například projektanty, developery, stavební společnosti, výrobce a dodavatele materiálů a konzultanty. 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova