Úspora energie a udržitelnost zdrojů vládne i ve stavebnictví

Úspora energie a udržitelnost zdrojů vládne i ve stavebnictví

Při vývoji nových stavebních materiálů a technologií pro stavebnictví je kladen v současnosti největší důraz na udržitelnost zdrojů a minimalizaci ekologické stopy. Inovativní stavební materiály předních evropských výrobců jsou koncipovány nejenom vývojáři firem, ale také architekty a zástupci akademické půdy. Zásadně se také změnil pohled i na samotnou stavbu, kdy vedle nových materiálů propracovaných do nejmenších detailů, stále více stojí v popředí komplexnost projektu. Již nestačí, aby budova měla jen požadované vlastnosti a svoji funkci, ale záleží, jak funguje ve spojení se svým okolím, v rámci životního prostředí a v kontextu celého města.

Chytré materiály mají unikátní vlastnosti a jsou šetrné k přírodě

Doby, kdy na realizaci stavby stačil jen písek, vápno, cement a beton jsou dávno pryč. Přišel čas na nové energeticky úsporné materiály, které jsou navíc ohleduplné k přírodě. Ale ani to nestačí. Aby obstály nárokům dnešní doby, musí být i vyráběny s ohledem na ekologické požadavky. Bez environmentálně udržitelné výroby by byly již neefektivní. A tak novými kritérii pro výrobu jsou spotřeba energie, emise CO2, emise SO2, ale také jedná-li se o obnovitelné, recyklovatelné či nerecyklovatelné materiály.

Nano materiály si otevřely cestu i do stavebnictví

Novinkou ve stavebnictví jsou i nanotechnologie. Na trh přichází například nový obkladový materiál, který je vyroben na bázi geopolymerního kompozitu s minerálními vlákny a dalšími aditivy. Vykazuje mimořádnou pevnost, odolnost proti ohni a slouží jako vynikající tepelná a zvuková izolace. Přidáním dalších nanomateriálů je docíleno zcela nových požadovaných vlastností, jako je například odstínění elektromagnetického záření.

Dřevo je sále klasika

Z klasických materiálů si stále udržuje svůj kredit dřevo a z environmentálního hlediska představuje přírodní obnovitelný surovinový zdroj, který má stále značný potenciál. Dřevo má vynikající mechanicko-fyzikální vlastnosti; nízká hmotnost má vliv na snadnou dopravu a malá objemová hmotnost nabízí dobré tepelně vlastnosti, je také snadno zpracovatelné a zcela recyklovatelné. Trvanlivost správně navržených konstrukcí ze dřeva je srovnatelná s jinými konstrukcemi.

Zajímají vás nové stavební materiály? Chcete vědět jak funguje penetrace, jak správně sanovat obklady nebo jak použít stavení kotvu či spárovací hmoty? Zajímá vás kde použít silikon či jak vyšvihnout novou omítku či litou podlahu? Proklikejte se na naše stránky www.stavebnichemie.info a nalezne vše, co vás zajímá.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova