O dotace na zateplení je možné žádat až do konce roku

O dotace na zateplení je možné žádat až do konce roku

Ministerstvo životního prostředí v minulých dnech rozhodlo o prodloužení termínu pro podání žádostí do programu Nová zelená úsporám. Majitelé domů je mohou doručit Státnímu fondu životního prostředí až do konce letošního roku. 

Ministr Richard Brabec se pro tento krok rozhodl kvůli vysoké poptávce po energetických posudcích, kterou zpracovatelé nestíhají uspokojovat. „Stavební sezona ještě neskončila a my chceme vyjít vstříc co nejvíce zájemcům o dotace na energeticky úsporné bydlení,“ konstatoval ministr životního prostředí Brabec. 

Program Nová zelená úsporám se podporuje především výměnu starých kotlů za nová zařízení na plyn a biomasu, zateplování rodinných domů i výměnu oken a dveří. Je možné z něj financovat také nákup solárních panelů a tepelných čerpadel. 

Na zateplení domů je možné získat podporu ve výši 55 procent celkových nákladů, v případě ekologických zdrojů energie to může být až 75 procent. V budoucnu se očekává podpora energeticky úsporných opatření také z fondů Evropské unie, kvůli problémům s připraveností České republiky na jejich čerpání se však programy dosud nerozběhly.  

Prodloužení termínu pro podávání žádostí o podporu zateplování přivítala aliance Šance pro budovy. „Prodloužení výzvy je krok správným směrem. Důležité také je, že SFŽP zjednodušil administrativu a vyřizuje žádosti mnohem rychleji než loni,“ konstatoval ředitel aliance Petr Holub. Podobně se ke změně staví také Svaz podnikatelů ve stavebnictví, který prodloužení termínu doporučoval. 

K 19. listopadu bylo v programu Nová zelená úsporám registrováno 3 791 žádostí o objemu 780 milionů korun. Celkově je na tyto účely vyčleněno 1,9 miliardy korun. Peníze, které se nepodaří vyčerpat, bude možné získat v příštím roce. 

Snímek jsme převzali z webu firmy Zednictví Žižlavský.  
 

 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova