Na zateplení a energetické úspory dal stát loni více než miliardu

Na zateplení a energetické úspory dal stát loni více než miliardu

Program Nová zelená úsporám, který rozděluje státní peníze na projekty úspor energie, loni zaregistroval žádosti o dotace ve výši takřka 1,4 miliardy korun. Především na konci roku byl zájem stavebníků enormní. Jen na Silvestra program zaevidoval během jediného dne projektů za 164 milionů korun. Státní fond životního prostředí, který celý program administruje, za loňský rok přijal celkem 6 110 žádostí. Zájemci o dotace mohli požádat o peníze od 1. dubna. 

Původně měl program Nová zelená úsporám evidovat projekty do konce října, stát se ale nakonec rozhodl období prodloužit až do prosince. V létě se navíc celý program zjednodušil. Ubylo požadavků na některé dokumenty a zvýšila se finanční podpora na vypracování posudků. 

Výsledných 6 110 žádostí za takřka 1,4 miliardy korun znamená, že společně s vlastními prostředky investorů putuje do oblasti zateplování a energetických úspor částka cca 3 miliardy korun. „Díky programu Nová zelená úsporám snižujeme výrazně spotřebu energie a šetříme tak peněženky domácností.,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Jak dodal, program vytváří pracovní místa především ve stavebnictví a celkově tak posiluje ekonomiku České republiky

I přes nárůst počtu žádostí v záběru roku se nepodaří vyčerpat všechny prostředky, které byly na program Nová zelená úsporám pro období 2014 vyčleněny. Přebytek ve výši zhruba půl miliardy korun budou převedeny do letošního roku a stavebníci o ně budou moci znovu žádat. 

Program Nová zelená úsporám získává prostředky na dotování energeticky úsporných projektů z prodeje emisních povolenek. V uplynulém roce byly dotace určeny pro rodinné domy, nově by se měly podmínky rozšířit také na zateplování a úspory energie v bytových domech. 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova