Jaký je rozdíl mezi zděnou novostavbou a dřevostavbou?

Jaký je rozdíl mezi zděnou novostavbou a dřevostavbou?

Rozhodli jste se konečně k výstavbě vašeho vysněného domu, ale tápete v rozhodnutí, zda zvolit zděnou novostavbu nebo dřevostavbu? V dnešním článku si představíme pro a proti těchto dvou možností a zaměříme se na neopodstatněné domněnky některých lidí.

Jaký je vlastně rozdíl mezi zděnou novostavbou a dřevostavbou? Jakou variantu je dobré zvolit? Na tuto otázku si musíte odpovědět sami, protože je to čistě vaše rozhodnutí. Vy budete ve vašem domě žít, a proto dnešní článek je zaměřen na představy ostatních, které vybarvují obě možnosti jako špatné. Setkáte se s jedinci, kteří označují dřevostavby jako nebezpečné objekty, to samé se říká i o zděných domech, ale ať je to ten nebo ten, vždy se najde nějaká ta chyba, jenž však nikdo nepřizná.

 

Dřevostavby nejsou žádnou novinkou

Někdo si může myslet, že jsou žhavým hitem dnešní doby, ale není tomu tak, dřevěné domy zde byly mnohem dříve. Přece jen dřevo bylo cenově dostupnější než cihly. Mnoho lidí si představí dřevo jako velice hořlavý materiál, mají pravdu, ale jen z jednoho pohledu. V dávných dobách se opravdu stavělo z přírodních materiálů, díky kterým docházelo k častým požárům, avšak v současnosti se jedná o návrat dřeva v moderní podobě, kdy splňuje veškeré požadavky na požární odolnost jako zděná stavba.

Nyní jsme se dostali k první domněnce, ano, dřevo hoří, ale u dřevostaveb se speciálním opláštěním to nehrozí. Z toho vyplývá zapomeňte na názory typu, které říkají, že se vám dům složí jako domeček z karet nebo shoří na popel během lusknutí prstu.

 

Energeticky úsporné domy

Na celém světě není jedince, který by se nesnažil na něčem ušetřit, což je také důvod, proč se nyní zaměříme na to, jaký je rozdíl u vytápěním a úsporou mezi montovaným a zděným domem.

V prvním případě, což jsou dřevostavby, se jedná o zařazení do energeticky úsporných staveb, takže by se dalo říct, že ušetříte tisíce korun ročně. Výhodou je, že se dům velmi rychle vytopí, oproti tomu však rychleji vychladne. I přesto má mnohem lepší izolační schopnosti a šetří náklady na vytápění.

V druhém případě, tedy u zděných objektů, se domy mohou označovat také jako energeticky úsporné. Musí být ale řádně odizolované. Co se týče vytápění, tak díky zdím to trvá déle, ale zase po vypnutí topení se udrží delší dobu než u dřevostaveb.

 

Rychlost výstavby

Ve většině případech se lidé přiklánějí k montovaným domům, protože potřebují rychle bydlet a ne čekat x měsíců nebo let než se jejich sen stane skutečností. Obrovským plusem montovaných domů je také fakt, že lze stavět naprosto kdykoliv – ať je to léto nebo zima.

Jednoduše řečeno, například jen hrubá stavba je hotová za pouhé dva dny, takže chcete-li bydlet opravdu rychle, volba je jasná.

 

Stavby na klíč

Výhodou dnešní doby je, že ke svému domu si můžete přizvat firmy či společnosti, které vše udělají za vás – tzv. stavba na klíč. U dřevostaveb je to i lepší. Specializovaní pracovníci přece jen ví trošku líp, jak by vše mělo vypadat. Jediné, co musíte udělat, je vše navrhnout, společně prodiskutovat, dohodnout se na realizaci a poté se nastěhovat.

Jste-li však zastánci toho, že chcete přidat ruku k dílu a mít opravdu vše do posledního milimetru pod kontrolou, zvolte zděný dům, který tak rychlý ale není – jeden rok hrubá stavba, po zimě dokončení.

 

Dvě varianty, stejná péče

Myslíte-li si, že o jednu nebo druhou možnost bydlení se můžete starat méně, jste na omylu. U dřevostaveb třeba více, například u větrání. Dřevo totiž vsakuje mnohem více vody než je tomu tak u zděné stavby, a proto je velmi důležité, abyste větrali pravidelně. Předejít problémům můžete také díky správnému výběru dodavatele, protože u eliminace vlhkosti je důležité zvolit správnou konstrukci a opláštění domu.

Ještě si nevíte rady? Možná vám pomůže shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých variant.

 

Dřevostavba

Výhody:

•        energeticky úsporný dům
•        výstavba kdykoliv
•        realizace stavby během 1 měsíce
•        levná a jednoduchá rekonstrukce
•        z přírodních obnovitelných zdrojů
•        rychlá obnova při potížích – povodně atd.

 

Nevýhody:

•        rychle po nečinnosti topení vychladne
•        náchylnější k napadnutí plísněmi

 

Zděná stavba

Výhody:

•        po nečinnosti topení zdi dům ohřívají
•        zdi akumulují teplo
•        mnohem delší životnost objektu

 

Nevýhody:

•        málo místa při izolování stěn – 2x širší
•        rychlost výstavby – skoro 2 roky (je nutná zimní přestávka)
•        popraskání zdí u povodních

 

Zajímavosti

V neposlední řadě byste také měli vědět, že můžete zvolit i tzv. kombinovanou stavbu. A co si pod tím můžete představit? Například realizaci zděného rodinného domu s montovaným obytným podkrovím nebo zděný suterén a patro jako dřevostavbu. Pro lidi, kteří se snaží žít co nejvíce eko (a nejraději by žili v domě z hlíny v lese a živili se kořínky), je tu varianta slaměného domu s dřevěnou konstrukcí.

Jak již bylo výše několikrát zmíněno, to závěrečné rozhodnutí je opravdu zcela na vás. Ale pozor, vyhněte se rádoby radilům, kteří si myslí, že ví a obraťte se na odborníky, od toho tu totiž jsou.

 

Suma sumárum. Dáváte-li přednost raději modernímu a úspornému bydlení, zvolte dřevostavbu. Chcete-li mít zásluhy na svém domě, zděný dům je to pravé pro vás.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova