Jak zbytečně nechybovat při zateplování fasády

Jak zbytečně nechybovat při zateplování fasády

Zateplování zažívá velký boom a houfně se realizuje u mnoha typů staveb. Ne vždy je výsledek uspokojivý a řešení šťastné. Aby bylo zateplení fasády účelné a nenapáchalo škody, musí se provádět správně. Ucelí tepelně izolační obal budovy a zbaví ho slabých míst. Myslet je třeba na větrání a zamezit nadměrnému výskytu vlhkosti v interiéru. Pokud se při něm udělají chyby, může dojít k poškození konstrukce budovy a usazování plísní. Pamatujte, že levné řešení se může pořádně prodražit!

Jaké jsou přínosy zateplení?

  • Shrňme si benefity zateplení objektu, pokud je provedeno precizně a správně:
  • Dochází k eliminaci tepelných mostů
  • Odstraní se příčina růstu plísní, kterou je kondenzace páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí
  • Sníží se přehřívání budovy v létě
  • Zvýší se tepelný komfort v zimě i při přerušovaném vytápění
  • Zlepší se akustické vlastnosti budovy
  • Zbavíme se zatékání dešťové vody obvodovou konstrukcí
  • Umožní nové architektonické řešení fasády, například barvu, tvar, strukturu
  • Vložené investice jsou návratné

Na co při zateplení rozhodně nezapomínat

Nejprve se musí posoudit celkový stav objektu a pro každou realizaci tepelné izolace zvlášť vypracovat podrobný projekt. Každá budova je unikát! Nezbytný je stavebně technický průzkum, jehož výsledky se ve zpracování projektu odrážejí. Tento průzkum se zaměřuje na stavbu a materiálové složení obvodového pláště a na jeho povrchovou úpravu, zejména tloušťku a přídržnost jednotlivých vrstev. Zjišťuje se vlhkostní stav budovy a existence dilatačních spár ve fasádě.

Hlavní zásady a nejčastější chyby při realizaci zateplení fasády

Dostatečná penetrace
Podklad je vždy třeba napenetrovat, u extrémně savých podkladů ve dvou fázích. První nátěr se ředí 1:10, druhý po zaschnutí 1:5.

Dodržení pokynů při míchání lepidel
Míchání je nutné provádět přesně podle pokynů na výrobku a během zpracování nedolévat další vodu. Vrtule míchadla musí být neustále pod hladinou, aby se do směsi nepřimíchal vzduch.

Správné lepení izolantu
Lepící hmota se nanáší ve formě pásu po celém obvodu desky spolu s minimálně třemi terči na jednu desku, nebo pak celoplošně. Častou chybou je nedostatečné množství lepidla a chybějící pás po obvodu desky. Na rozích se vždy lepí na vazbu! Špatná je absence provázání desek v rohu objektu. Spoje desek nesmí vycházet z rohu objektu a přířezy nesmí být kratší než 15 cm.

Výztužná síťovina
Pásy výztužné tkaniny musí dostatečně přesahovat, malé překrytí totiž způsobí vznik prasklin. Nerovná vrstva pak neumožní správnou aplikaci strukturované omítky. U stěnových otvorů nesmí chybět diagonální výztužná tkanina. Vrstva výztuže musí být dostatečně silná, a minimálně 24 hodin je třeba chránit j před deštěm, slunce a silným větrem.

Zateplování fasády je proces, při kterém je důležitý každý detail. Někdy stačí třeba odbytá práce na jednom balkoně, například chybějící sokl, a to způsobí zatékání do systému.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova