Jak zabránit úniku tepla

Jak zabránit úniku tepla

Přichází zima, topíte ostošest, ale jediné, co pocítíte je pohyb na účtu při vyúčtování za energie? V tomto případě by bylo vhodné zjistit, odkud vám utíká teplo. Ve většině případech se jedná o špatně zateplený dům, okna a vchodové dveře.

Zjistit únik tepla můžete i jinak, a to změřením. K výpočtu se používá tzv. součinitel prostupu tepla, což je ale způsob, jenž zvládne pouze odborník, který má přehled, jak se vše počítá.

Základem úspory na energiích je právě vhodná volba těchto stavebních procesů. Za prvé zamezíte větší tepelné ztrátě, dále ušetříte po finanční stránce, ale také vás nemusí trápit 45% tepla, které unikne špatně utěsněným objektem.

Záleží také na tom, zda místo, kde žijete vlastníte nebo jste v podnájmu. V případě druhé varianty se lidé snaží, co nejvíce ušetřit, aby do cizího objektu zbytečně neinvestovali příliš. Jste-li však vlastníci, vyplatí se vám větší a účinnější investice, jako je zmíněné zateplení, koupě kvalitních oken a dveří, včetně příslušenství. Je nutné podotknout, že způsoby, jak uspořit vám nevrátí pouze stokoruny, ale až tisíce korun ročně a ty jen tak na ulici nenajdete.

Nezapomínejte také na fakt, že jestliže budete neustále topit, doma budete mít jako v sauně a nebudete vůbec větrat, tak to není správné. Každá domácnost by měla zajišťovat minimální hygienickou výměnu vzduchu a nepřekročit vlhkost vzduchu 60% RH.

Jak na zateplení?

V dnešní době je zateplení úspěšná cesta k úsporám za energie. Rozdělujeme jej dle stavebních fází stavby. Jedná-li se o výstavbu, používá se například izolační pěna či skelná vata. Oproti tomu, zda jde o zateplení dodatečné, lze zvolit tepelně izolační desky (ve většině případech pěnový polystyren).

Způsob, jaký zvolíte, je zcela na vás. Na trhu naleznete nespočet variant, materiálů, barev, produktů dle odlišných vlastností i funkcí, zkrátka máte možnost si vybrat dle vašich představ a přání.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova