Jak na zateplení dřevostavby

Jak na zateplení dřevostavby

U dřevostavby je pro dokonalý výsledek klíčová řemeslná kvalita odvedené práce spolu se správným zateplením. Tepelná izolace dřevěné stavby má vliv na komfort bydlení, nízkoenergetičnost provozu i životnost domu. Rámové dřevostavby si dnes nelze představit bez zateplení minerální vatou pro tepelnou, akustickou, a dokonce i protipožární izolaci rámových stěn, stropů i podkroví.

Minerální vata a její formy

Minerální vata vzniká z přírodních minerálních látek a rozlišujeme dvě její formy. První je kamenná vlna vznikající rozvlákněním taveniny vulkanické horniny (čediče, dolomitu) a dalších příměsí nebo z recyklovaného materiálu na její bázi (brikety). Druhou pak je skelná vata, vyráběná z písku nebo recyklovaného skla. Minerální vatu seženeme ve dvou podobách – deskové a foukané. U deskové formy se roztavený materiál lije na rychle rotující kotouče, vznikají tenká vlákna, jež se na sebe vrství a vytvrzují, následně se řežou a formují do desek či rolí. Foukaná izolace nemá stabilní tvar, na místo určení se aplikuje z vozu realizátora.

Proč je minerální izolace u difúzních systémů dřevostaveb tak oblíbená

Minerální vata je výborný tepelný i akustický izolant s tepelnou vodivostí 0,30 – 0,42 W/mK. Je nehořlavá (třída odolnosti vůči ohni A1) a odolává mikroorganismům. Kamenná vlna dobře propouští vlhkost, má nízký faktor difúzního odporu (mí~1), proto se tak dobře hodí jako izolant do difúzně otevřených systémů dřevostaveb. Z dlouhodobého hlediska oceníme objemovou stálost a dlouhou životnost. Dá se aplikovat do libovolné výšky budovy, snadno se opracovává, navíc je odpad recyklovatelný, což vše usnadňuje výstavbu. Podstatným důvodem využití minerální vaty u dřevostaveb je i možnost vyplnit dutiny bez mezer. Prostup vodních par tímto typem izolace je velmi snadný, oproti polystyrenu je zajištěn delší fázový posun, díky čemuž se interiér v horkých měsících nepřehřívá.

Jsou nějaké nevýhody minerální vaty?

V porovnání s polystyrenem je minerální vata finančně nákladnější. Není vhodná do vlhkého prostředí a při zpracování vzniká poměrně mnoho škodlivého prachu. Při manipulaci s ní je potřeba dbát na bezpečnost práce, jelikož vdechování drobných částeček při řezání izolačních desek může být zdraví nebezpečné. Těchto několik nevýhod ale jasně vyváží přednosti tohoto materiálu.

Kam použít při zateplení dřevostavby skelnou, a kam kamennou vatu

Do obvodových stěn rámové dřevostavby je vhodnější kamenná vata díky své lepší tvarové stálosti. Hodí se jako izolační deska pod kontaktní fasádu a nosná izolační vrstva pod plovoucí podlahy. Desky kamenné vaty neslehnou ve svislých konstrukcích, jako by se mohlo stát u vaty skelné, kdy by hrozil vznik neizolované mezery a tepelného mostu. Skelnou vatu ale také využijeme, a to jako izolaci podkrovních prostor a akustickou izolaci do stropů a příček. Je levnější, takže z hlediska ekonomicky výstavby bychom na ni neměli zapomenout. Jelikož nelze umístit minerální vatu do vlhkého prostředí, na některých místech dáme přednost extrudovanému polystyrenu. Tam, kde to jde, je ale lepší vsadit na minerální vatu.

Další varianty izolace dřevostaveb

Kromě těchto dvou materiálů se dnes v souvislosti se dřevostavbami začíná skloňovat i konopná izolace, jejíž budoucnost je pravděpodobně velmi slibná. Je zajímavou alternativou průmyslově vyráběné tepelné izolace, a to nejen u dřevostaveb. Vzniká z obnovitelných zdrojů a snadno se recykluje. Další variantou přírodní izolace, jejíž vlastnosti jsou obdobné, se stává dřevovláknitá izolace.

Na co si dát pozor u zateplení dřevostavby

Desky z minerální vaty se snadno opracovávají, řežou a dobře drží tvar. Jsou pevné, ale přitom pružné. Nařezané desky se vkládají do polí přibližně o 1 cm menších, než je šíře izolace, aby materiál prostor dokonale zaplnil a materiál se nevyboulil. Nadmíru desky přizpůsobujeme její šířce, u malých dílů to může být jen několik milimetrů. Větší nadmíra se nedoporučuje z důvodu možné deformace a špatné manipulace s tuhým materiálem. Minerální izolace se poté překryje ochrannou konstrukcí. Zajistit musíme neprůvzdušnost obálky dřevostavby pro tepelnou i akustickou izolaci, a to parotěsnou fólií z interiérové strany nebo OSB deskami s ošetřenými detaily napojení. Systém izolace můžeme doplnit i izolací vnitřní, ta by ovšem neměla překročit 25 % z celkové tloušťky zateplení, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti v konstrukci. Vlhká a nasáklá tepelná izolace rychle ztrácí své tepelně izolační i akustické schopnosti. Skladba se z interiéru zakryje pohledovými sádrokartonovými deskami nebo OSB deskami. Podobné to bude u stropních podhledů a předsazených stěn, zde se jedná o vnitřní zateplení a zateplení střechy. Ať už zvolíme vnitřní zateplení mezi krokvemi nebo nadkrokevní izolaci, v žádné případě ji nesmíme podcenit.

 

 

 

 

 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova