Foukaná izolace: 5 největších výhod

Foukaná izolace: 5 největších výhod

Chystáte se na zateplení stropu, půdy, podlahy, stěny nebo rovnou celého domu, protože vás už nebaví stále dokola platit za tepelné ztráty? Nejste si jistí, pro který izolační materiál se rozhodnout a který použít aby byl určitě spolehlivý a nejlépe také i levný? Možnou odpovědí pro vás může být právě foukaná izolace.

Jde o klasickou stavební izolaci, která se aplikuje pomocí speciálního foukacího stroje, čímž je zaručena dokonalá izolace beze spár a to i v nepřístupných místech a navíc během aplikace nevznikají žádné odřezky a odpad, kterého byste se pak museli zbavovat. Izolaci totiž není třeba kolem prvků konstrukce nějak složitě obřezávat, jelikož se malé částečky foukané izolace dostanou i do prostor, které byste klasicky izolovali jinak velmi složitě. Navíc to znamená, že ve výsledku zaplatíte pouze za materiál, který skutečně využijete. Foukaná izolace samozřejmě nabízí spoustu výhod, pojďme si uvést ale alespoň některé z nich.

Nedeformační vlastnosti

Běžným problémem při zateplování domů je následná deformace použitého izolačního materiálu. Foukaná izolace má tu výhodu, že mezi její vlastnosti patří objemová a tvarová stálost. A právě díky těmto vlastnostem nedochází k deformaci izolace a je tak docíleno vysoké účinnosti zateplení vašeho domu či bytu bez toho, abychom museli po čase komplikovaně a zbytečně izolaci měnit.

Odolnost proti plísním a požáru

Nesaje vodu a je tedy odolná proti všemožným plísním a je prakticky nehořlavá. Vata se totiž taví až při teplotě 2000 stupňů a z izolace se tak stává i určitý zabezpečovací prostředek. Značnou výhodou je také její nízká hmotnost. Není tedy třeba se obávat, že by foukaná izolace nějakým razantním způsobem změnila váhovou koncepci vašeho bytu nebo domu a způsobila tak jakékoliv problémy. Zateplovat můžete jak v létě tak také v zimě a izolace vám poskytne skvělou ochranu proti chladu, velkému teplu a také proti hluku.

Nízká hmotnost

Značnou výhodou je také její nízká hmotnost. Není tedy třeba se obávat, že by foukaná izolace nějakým razantním způsobem změnila váhovou koncepci vašeho bytu nebo domu a způsobila tak jakékoliv problémy. Zateplovat můžete jak v létě tak také v zimě a izolace vám poskytne skvělou ochranu proti chladu, velkému teplu a také proti hluku.

Snadná aplikace

Pokud je to technologicky vhodné, lze ji aplikovat jak do vodorovných, tak i do šikmých či svislých konstrukcí a na těžce přístupná místa, kde by byla aplikace jiných izolací komplikovaná. Foukaná izolace je vhodná pro zateplování všech částí domů, jako je podlaha, strop, půda, podkroví, stěna, střecha nebo celý dům. Samotná aplikace je pak velmi rychlá hlavně díky tomu, že při její aplikaci není nutná demontáž a montáž konstrukce. Zateplení půdy tak např. zabere asi pouze 3 hodiny.

Další věc, která ušetří čas je, že nemusíte k izolovanému místu donášet nekonečné množství balíků izolace, ale vše je na místo transportováno trubicí přímo z místa, kam je snadné izolaci dopravit pomocí mechanizace.

Rozumná cena

Konkrétnější cenu foukané izolace lze jednoduše zjistit s pomocí prostého formuláře u výrobce nebo také u některých aplikačních firem. Foukané izolace se v průměru a v závislosti na materiálu pohybují v rozmezí 1000-1500 Kč/m3 izolace při volném foukání a při foukání do dutiny 1350-2500 Kč/m3. Tyto ceny jsou uváděny včetně aplikace izolace. Nakonec za následné vytápění můžete ušetřit až 50% a návratnost nákladů za izolaci je již od 3 let. Navíc je foukaná izolace i ekologicky nezávadná.

A jak taková foukaná izolace vypadá a z jakých materiálů se vyrábí? Nejčastěji se můžete setkat s těmito třemi typy foukané izolace:

  • Celulóza (rozvlákněný novinový papír s přísadami proti hoření atd.)
  • Minerální izolace (nejčastěji vlákna z horniny čediče)
  • Dřevovláknitá izolace

Foukanou izolaci lze použít pro zateplení rodinných domů, panelových domů, škol, historických objektů, výrobních a skladových hal, zábavních a sportovních center atd. Nejběžnější je její použití u starších staveb při jejich rekonstrukcích, ale možné je taky užití u novostavby, které je stále běžnější.

Abychom nepsali jen o samých pozitivech pojďme si uvést také některé nevýhody foukané izolace. Tak např. výše zmíněna celulózová izolace vykazuje určitý poměr sesedání, což u vodorovných ploch nevadí, ale u svislých konstrukcí může vzniknout neizolovaná dutina a to už je problém. V případě použití klasické izolace si můžete být jistí, že když jste si zaplatili na izolaci o tloušťce 100mm budete ji také mít, můžete si to lehce zkontrolovat. U foukané izolace si ale objednaný rozměr (běžně cca 30cm) jen těžko ověříte. Další nevýhodou je nemožnost izolace svépomocí. Vždy budete potřebovat pomoc profesionálů s nářadím, aby se izolace nakonec neminula účinkem.

Jak takové zateplení probíhá? Specializovaná firma přijede před váš dům a po zapojení do zdroje elektřiny natáhnou aplikační hadici z běžně přístupného místa, třeba i auto, na požadované místo např. půdu nebo střechu a pak už může začít samotná aplikace foukané izolace. Práce se vašeho běžného provozu domu či bytu nijak nedotknou a vy se můžete věnovat svým obvyklým činnostem.  

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova