DRUHY ZATEPLENÍ A JEJICH POSTUP

DRUHY ZATEPLENÍ A JEJICH POSTUP

Rozhodli jste se rapidně zamezit tepelným ztrátám a zvolili jste zateplení celého vašeho objektu?

V dnešním článku se zaměříme na postup zateplování, ale také na druhy, se kterými se na trhu můžete setkat. Mnoho lidí totiž vůbec netuší, že neexistuje pouze jeden typ, ale je jich mnohem více a nyní si je všechny představíme.

 

Minerální izolace

Minerální izolace, známá také jako skelná vata se rozděluje podle materiálu, ze kterého byla vyrobena – na skelnou a kamennou. Dle názvu lze odvodit, že hlavní použitou složkou u skelné izolace je sklo, ale také písek. Oproti tomu kamenná se vyrábí ze směsi kameniva, takže je tužší než vata skelná a používá se například v příčkách nebo na zateplení šikmých střech.

Své uplatnění nezískala pouze ve stavebnictví, protože se pyšní i zvukotěsnými a protipožárními vlastnostmi, takže je skvělým pomocníkem v hudebních sálech nebo zkušebnách a nepropouští oheň ke konstrukci.

Výhody minerální izolace:

–        odpuzuje vodu
–        drží tvar
–        pohlcuje zvuk
–        nenapadají jí žádné plísně, paraziti ani houby
–        skladná a nenáročná na dopravu

 

Přírodní izolace

Zajímáte-li se o všechno možné, co má neblahý vliv na přírodu a snažíte se jí co nejvíce ušetřit, jsou přírodní izolace právě pro vás. Vyrábí se totiž z obnovitelných zdrojů a jsou opravdu nezávadné vůči životnímu prostředí. A co si pod tím můžete představit? Pod přírodní způsob zateplování například patří izolace z konopí, lnu, dřeva, ovčí vlny apod.

Výhody přírodní izolace:

–        100% nezávadné
–        mnoho spokojených zákazníků
–        jsou z obnovitelných zdrojů
–        šetrné k životnímu prostředí

 

Syntetické izolace

Tento typ izolace zná určitě každý, jedná se nejpoužívanější materiál na trhu se stavebninami – polystyren. Naleznete jej v obchodech dle velikostí (50, 70, 100, 150, 200 a 250mm) a dle způsobu výroby, ale to už jde o izolaci, která má různé využití. Například růžový a zelený je vhodný při izolaci soklové oblasti fasády, šedivý (s příměsí grafitu) na izolaci podlah nebo drcený polystyren přidávající se do betonu kvůli tepelně-izolačním vlastnostem a snížení hmotnosti. Pod syntetickou izolací si nemusíte představit pouze polystyrenové desky, do této kategorie se zařazuje i tzv. PUR pěna, která se používá pouze na špatně přístupná místa – na doizolování.

Nyní bychom se měli dostat k tomu, jaké jsou vlastně výhody této izolace, nějaké opravdu má, ale představíme si vše, proč byste se jí měli vyhnout obloukem a raději zvolit jinou variantu.

•        nespecifikovaná životnost – při stárnutí se začnou vytvářet trhliny
•        není šetrná k životnímu prostředí
•        při vyšších teplotách uvolňují toxické a karcinogenní chemikálie
•        extremně hořlavá

A proč se stále prodává? Protože jej lidé kupují, a to ve velkém. A znovu otázka proč.

Výhody:

–        snadná aplikace
–        skvělé tepelně-izolační schopnosti
–        nízká cena

Při výběru syntetické izolace byste si měli uvědomit i tyto argumenty, aby se vám později nestalo, že vašeho výběru budete litovat.

 

Foukaná izolace

Tento druh izolace se používá ve stavebnictví jako doizolovací metoda, ale často se aplikovat nenechá. Na trhu naleznete několik firem, které tuto metodu stále nabízí, ale doporučuje se používat opravdu jen na izolování špatně dostupných míst, při rekonstrukcích nebo u špatně zatepleného objektu.

Foukané izolace se oproti jiným druhům aplikují speciálním strojním zařízením a pro bližší upřesnění, abyste věděli, co si pod tím můžete představit, se vyrábí z celuózy, minerální vlny nebo polystyrenu.

Výhody foukané izolace:

–        nenarušuje provoz objektu
–        žádný odpad
–        aplikovatelná na těžce přístupná místa

Tak a máme za sebou druhy zateplení, ale co lze očekávat při aplikaci nebo jak to zvládnout sami? To si upřesníme v postupu ohledně samotné realizace zateplování, který vám se vším pomůže.

Máte-li za sebou výběr izolace, dále postupujte takto:

1.      Připravte si podklad – očistit a ošetřit
2.      Připravte si lepící maltu na lepení desek
3.      Naneste lepidlo rovnoměrně na desku a aplikujte
4.      Po aplikaci desek musíte povrch znovu ošetřit – ochránit hrany, začistit spáry atd.
5.      A teď přijde na řadu omítka dle vašeho výběru

Daný postup není těžký, ale přeci jen je lepší nechat profesionální firmu, aby vše udělala za vás. Ví přesně, jak vše mají udělat a netrvá to dlouho.

Suma sumárum. Záleží na vás, jaký druh si vyberete a jak dále budete postupovat. Vše se může zdát jednoduché, ale každá varianta má svá pravidla, která je nutno dodržet kvůli efektu, kvalitě i vašeho klidu

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova