Na co nezapomenout při aplikaci samonivelační stěrky?

Na co nezapomenout při aplikaci samonivelační stěrky?

Pro kvalitu podlahy je důležitá nejen samotná podlahová krytina, ale také podkladový povrch. A u něj bývá nejčastějším problémem nerovnost. Cenným pomocníkem je samonivelační stěrka, hmota, která se starou podlahou dokáže divy. Hodí se pro velkoplošné vyrovnání podlahových nerovností. 

Samonivelační stěrka je paropropustnou hmotou s krátkým časem tuhnutí. Pomůže s řešením nerovností různého typu. Jedná se o rychlou metodu vyrovnání a opravy podkladu, který se opotřeboval léty používání, nebo byl nadměrně namáhán. Vznikne souvislá a hladká plocha. Může se dále upravovat nátěry, nebo se stát konečnou nášlapnou vrstvou, na kterou položíme krytinu. Jednat se může o koberec, dřevěnou podlahu, plovoucí podlahu, vinyl i dlažbu. 

Jaký je rozdíl mezi stěrkou a podlahovým potěrem? Stěrka je definována podle norem jako jemnozrnný materiál s maximální velikostí zrna do 0,6 mm, výjimečně do 1,2 mm. Aplikuje se obvykle v tloušťkách 4 až 8 mm, výjimečně do 15 mm. Potěr je materiál s maximální velikostí zrna do 4 mm, výjimečně do 8 mm. Aplikuje se nejčastěji v tloušťkách 15 až 60 mm.

Samonivelačních hmot je mnoho druhů od různých výrobců. Některé se hodí speciálně na více zatížené, problematické nebo kritické podlahy. Abyste zvolili tu správnou, potřebujete znát konečnou podobu podlahy a také to, v jakém stavu je stávající povrch. 

Jaké je základní dělení samonivelačních stěrek?

  • Stěrky podkladní (vyrovnávací, pod podlahové krytiny nebo pod finální stěrky)
  • Stěrky finální (pro přímé vyrovnání podkladů)
  • Stěrky speciální (k zalévání podlahového topení, rychle tuhnoucí nebo vyztužené speciálními vlákny)

K určení potřebného množství stěrky je nutné podlahu změřit. Povrch se musí důkladně očistit od prachu, zbytků lepidel a barvy, a provést zbroušení velkých nerovností. Stěrkování můžete nechat odborníkům, ale lze to i svépomocí.

Nezapomínejte na penetraci

Stávající podklad je nutné nejdříve zpenetrovat. Určitě tento krok nevynechávejte, jde o přípravu podkladu pro další kroky. Vhodné je pořídit si penetraci i stěrku od stejného výrobce, aby se produkty správně ve svých vlastnostech doplňovaly. Pokud použijete jinou penetraci, než kterou udává výrobce samonivelačních hmot, při reklamaci se na to jednoduše přijde. Stěrku aplikujeme tehdy, když je penetrační nátěr ještě mírně vlhký, ale ne příliš. U nenasákavých materiálů se místo penetrace použije spojovací můstek. Penetrace či můstek podklad sjednotí, zpevní, sníží jeho savost a na minimum také sníží riziko špatného spojení stěrky s podlahou

Práce se samonivelační stěrkou

Hmota, kterou na vyrovnání povrchu použijeme, je sypká směs. Je zapotřebí nejprve ji smíchat s odpovídajícím množstvím vody. Údaje o množství uvádějí výrobci na obalech a určitě je dodržujte. V opačném případě hrozí horší vlastnosti, praskání, drolení se a nesplnění očekávání. 

Se samonivelační stěrkou se musí pracovat dostatečně rychle, rozprostře se rovnoměrně po celé ploše. Výsledná vrstva může mít různou tloušťku, podle situace a nerovností podlahy je to většinou od 0,5 do 5 centimetrů. 

Jak se při nanášení samonivelační stěrky postupuje?

  • Připravíme si stěrku podle návodu na obalu
  • Stěrka se nalije na připravený a zpenetrovaný podlahový podklad
  • Hmota se na podklad celoplošně rozprostře pomocí zubové stěrky
  • Dokud je stěrka ještě poddajná, roztahuje se speciálním nástrojem, takzvaným ježkem. Jedná se o umělohmotný váleček s ostny, který hmotu odvzdušní. 

 

Dobré je mít pomocníka, který připravuje další várku stěrky pro nanášení.

A pozor, aplikaci je chytřejší provádět směrem ke dveřím, abychom si po již upraveném povrchu zbytečně nešlapali. 

 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova