Jak probíhá sanace betonové balkonové desky?

Jak probíhá sanace betonové balkonové desky?

Mezi nejčastější problémy balkonů patří degradace betonu, koroze zábradlí nebo obnažení výztuže desky. Nadešel čas k sanaci balkonové desky?  Pojďme se podívat ve stručnosti na to, jak postupovat.

Očištění zdegradované betonové desky

Ty části povrchu desky, které jsou nesoudržné a odlupují se, musíme odstranit sekáčem nebo sbíjecím kladivem, dokud se nedostaneme ke zdravému betonu. Výztuž očistíme od rzi drátěným kotoučem, drátěným kartáčem nebo pískováním, dokud neodstane zdravě kovově lesklý vzhled. Kov na sobě nesmí mít oleje, zbytky nátěrových hmot a jiné nečistoty. Celý podklad očistíme vysokotlakým proudem vody, protože jen tak bude mít dostatečnou přilnavost pro vrstvy sanačního systému, které budou následovat.

Antikorozní nátěr a příprava na adhezní můstek

Jakmile máme očištěno, naneseme štětcem na výztuž a další ocelové prvky antikorozní nátěr. Jsou třeba dvě vrstvy, tu druhou aplikujeme asi po 6 hodinách. Cílem je mít vrstvu o tloušťce alespoň 1 mm. Konstrukci připravíme pro nanášení směsi adhezního můstku tak, že ji den předem dostatečně navlhčíme vodou, díky čemuž se materiál s podkladem lépe spojí. Navlhčení ovšem neznamená vytvoření vodního filmu na ploše!

Nanášení adhezního můstku a sanační malty

Směs pro adhezní můstek musí být rozmíchána velmi důkladně, homogenní a bez jakýchkoliv hrudek. Nanáší se na podklad tvrdým kartáčem v souvislé vrstvě. Slouží k tomu, aby byly následné vrstvy pevně připojeny, a důkladně uzavře i všechny dutiny a otvory. Nikoliv na již zaschlý, ale ještě do čerstvého adhezního můstku se přítlakem aplikuje sanační malta až do tloušťky 4 cm v jednom kroku. Pokud by můstek zaschnul, je třeba ho odstranit a znovu nanést.

Betonová stěrka pro srovnání povrchu

Spodní hrana balkonu se osadí profilem s okapovým nosem. Na předvlhčený podklad se aplikuje tenká vrstva betonové stěrky, maximálně 0,5 cm, za účelem sjednocení povrchu. Pokud potřebujeme tloušťku větší, musíme počítat s technologickou přestávkou přibližně 6 hodin dlouhou. Pokud by byla delší, je třeba znovu nanést adhezní můstek.

Vyhlazení a vyzrání vrstev

Nakonec všechny plochy, které jsme opravili, vyhladíme, a ochráníme před příliš rychlým vysycháním například pomocí igelitové fólie. Konečná úprava povrchu přichází na řadu až tehdy, když vše vyzraje. Většinou se pokládá dlažba, nebo aplikuje ochranný nátěr.

Přemýšlíte, jaké produkty na sanaci balkonů použít? Kompletní sortiment pro opravu betonových nebo železobetonových konstrukcí má firma Baumit.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova