Omítkové a maltové směsi

Omítkové a maltové směsi

Omítkové a maltové směsi jsou důležité pojmy v oblasti stavebnictví, které by měl znát každý, kdo se chystá k rekonstrukci nebo k výstavbě svého vysněného bydlení. Ptáte se však jaký je mezi nimi rozdíl, na výhody či nevýhody nebo kdy jednotlivé materiály používat? Přečtením tohoto článku získáte odpovědi na veškeré vaše dotazy.

V dnešním článku se podrobně zaměříme na tyto pojmy jednotlivě. Dozvíte se rozdíly, pro a proti i zajímavosti právě o omítkách a maltě. V první řadě je však důležité podotknout, že se nepoužívají většinou naráz, ale jeden materiál po druhém, a proto si je vezmeme popořadě.

Maltové směsi

U maltových směsí je obrovskou výhodou možnost výběru mezi hotovým produktem a čerstvou směsí. Své využití nalezne především při rekonstrukcích i při stavbě domů či bytových jednotek atd. V podstatě by se jednoduše dalo říct, že slouží k prvnímu kroku před omítkami nebo štukem v interiéru jako hrubá příprava před závěrečnou prací nebo jako spojovací materiál.

U čerstvé směsi je dalším plusem také fakt ohledně zbytku. Nevypotřebujete-li všechnu, vydrží čerstvá až 36 hodin, takže jí lze použít i druhý den. Oproti hotovému produktu, u které hrozí zatvrdnutí, je tato varianta mnohem praktičtější, to samé platí i u míchání a odhadu správné konzistence.

Ptáte se, jaké vlastně má maltová směs složení? Tuto otázku nelze zodpovědět podrobně, protože na trhu naleznete nespočet možností od různých společností, avšak obecně řečeno by měla být vyrobena z prvotřídních surovin – z vody, písku, vápna a případně i cementu.

Zajímavosti:

•        Špatný poměr surovin ke zpracování hotové směsi může vést k odlupování či poškození omítky.
•        Zasažením očí při práci s vápnem má nepříjemnou vlastnost – přilepí víčka z vnitřní strany
•        Vápno z různých vápenek možná splní účel, ale nemá stejnou kvalitu.

Omítkové směsi

Omítkové směsi lze nazvat jako finální krycí či estetickou vrstvu, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Pokryje vám zdi, stěny i stropy, zakryje nerovnosti a dodá vašemu objektu nový kabát. Dalo by se říct, že máte dvě možnosti. Zakoupíte-li bezbarvou suchou směs (je potřeba ji dle instrukcí ručně zpracovat), můžete si povrch zvelebit nátěrem, malbou, stříkací metodou nebo obkladem. Na druhé straně však máte druhou variantu a tou je již hotová směs (pastovitá fasádní omítka) ve vámi vybrané barvě. Díky ní vám bohatě bude stačit pouze tato vrstva. Je však velmi důležité vybrat správný druh a nyní se zaměříme na to, jaké vlastně máte možnosti.

Nejprodávanější omítky:

•        Tepelně-izolační
Nelze s ní pracovat samostatně, vždy je zapotřebí dalšího typu zateplení (polystyren, skelná vata apod.). Své využití nalezne především u rekonstrukcí, ale než s ní začnete pracovat, měli byste se poradit s odborníky. Možná si zajistíte ještě lepší tepelně-izolační komfort, ale vše má své pro i proti.

•        Akustické
Již dle názvu odvodit, že se jedná o omítku, která vám pohltí nežádoucí hluk.

•        Sanační
Používají se především ve spojení s historicky cennými objekty nebo při rekonstrukcích. Mají podobné vlastnosti jako akustické, ale také mají něco navíc – odvádějí vlhkost ze zdí do externího prostředí.

•        Protipožární
Hlavním principem těchto omítek je zvyšování požární odolnosti. V minulosti tyto speciální směsi nahrazovaly vápenné nátěry nebo směsi na bázi jílu. Důležitou informací by pro vás také mělo být, že je nutné před nanášením hmoty, aby daný povrch byl řádně očištěn. Jedná-li se o ocelové, dřevěné nebo plastové povrchy, použijte základní nátěr nebo požární nástřik.

•        Dekorační
Jednoduše řečeno se jedná o omítky, které nemají hladký vzhled, ale vzorový (dekorační). Znát je můžete také pod názvem štukatérské omítky.

Dále se také setkáte s omítkami jako jsou akrylátové, které se nakupují díky své velmi přívětivé ceně nebo silikonové, jenž se staly oblíbenými kvůli své samočistící schopnostmi.

Zajímavosti:

•        Přejete si mít celou stěnu jako magnetickou tabuli? Použijte tzv. magnetickou omítku s kovovými částečkami.
•        Dříve se omítky dělaly z malty, v současnosti smícháním strojově vyráběných omítkových směsí s vodou.
•        Neprodává-li se pastovitá omítka vaší vysněné barvy, ve většině společnostech je možné si nechat namíchat svůj barevný odstín.

Suma sumárum. Opravdu máte nelehký úkol s výběrem, ale na druhé straně v minulosti taková široká škála možností nebyla a lidé se museli spokojit s málem, protože jim nic jiného nezbývalo. Dnešní doba se neustále modernizuje a na trh v oblasti stavebnictví se přináší novinky, které vám nejen usnadní práci, ale také dodají pocit, že můžete vše, na co jen pomyslíte.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova