Návod, jak svépomocí pokládat dlažbu

Návod, jak svépomocí pokládat dlažbu

Jako každá jiná práce, i pokládka dlažby má svá pravidla, která je nutné dodržovat, aby vše proběhlo tak, jak má a vaše práce nepřišla vniveč. A dnes se na tento proces zaměříme.

Rozhodli jste se pro zvelebení domácnosti dlaždicemi? Svůj účel nemusí plnit jen po praktické stránce, protože jen samotná barva nebo vzor dokáže udělat divy. Máte raději vše pod kontrolou a veškeré opravy či renovace děláte doma sami? Přečtením tohoto článku se dozvíte návod, jak svépomocí pokládat dlažbu.

Můžete se setkat s různými návody se speciálními přípravky, ale takovou tou tzv. klasikou je pokládka do maltového lůžka, kterou lze využít jak v interiéru, tak v exteriéru, dnes si však představíme jednoduchý způsob, který zvládne naprosto každý. A jak tedy na to? Co vše si musíte připravit a co vše budete potřebovat?

V první řadě je nutné podotknout, že se jedná o návod, který můžete využít u vás doma – v koupelně, na chodbě, v kuchyni nebo v jiné místnosti.

Příprava místnosti

Než-li se začne s realizací práce, je potřeba si celou místnost pečlivě změřit, samozřejmě nakoupit dostatečné množství dlaždic a veškeré potřeby.

Co budete potřebovat:
lepidlo na dlaždice
spárovací hmotu
nivelační hmoty
penetraci
silikon
křížové vložky do spár
podlahové a soklové dlaždice

Nářadí:
vodováha
zubní stěrka
gumové hladítko a stěrka (spáry)
řezačka na dlaždice
vyrovnávací lať
zednická šňůra (stačí pevnější provázek)
štípací kleště (jen v případě potřeby)
lis na kartuše

Po přípravě prostředků a nářadí můžete začít s očištěním povrchu. Podklad by měl být v každém případě čistý, suchý, bez prachu a rovný. V případě, že se jedná o pokládku na dřevotřísku, zkontrolujte řádné přišroubování desek nebo si pomozte oddělovací deskou proti vibracím.

Naleznete-li na povrchu nějaké nedostatky jako jsou trhliny, díry apod., vyrovnejte podlahu pomocí stěrkových nebo nivelačních hmot, vše vám krásně zahladí a odstraní vše, co jste chtěli. Dále do přípravy patří velmi podstatná část, a to nátěr penetrací, díky které vše bezchybně přilne.

S maltou pracujte po částech, rychle schne!

Začínáme

Ještě než začnete s akcí, středem pokoje natáhněte provázek, který jste předtím ještě nakřídovali a kolmo na něj natáhněte další. Jako další přijde na řadu řídká malta, tu rozetřete po ploše. Začíná se vždy uprostřed, a to v místě, kde se vám protínají provázky.

Postup

Nyní je za vámi první krok – položili jste první dlaždici. Nejdříve udělejte delší osu a kolmo na ní další, takto postupujte až ke stěnám. K rovnoměrným spárám (stejná velikost) docílíte za pomoci křížových vložek, které vkládejte vždy mezi dlaždice.

Stane-li se, že u stěn potřebujete jiný rozměr, budete potřebovat řezačku, která je sice přesná, ale dělá pouze rovné řezy. Potřebujete-li výřezy nebo odstranit malý kousek, pomůžou vám štípací kleště (ve tvaru zobáku), které si s vaším problémem hravě poradí. Lze použít také vrtačku s frézovacím nástavcem na otvory.

Máte-li za sebou hrubou práci, je nutné vše dočistit a zkrášlit. Pomůže vám s tím spárovací hmota, kterou naneste na dlaždice a roztírejte stěrkou, dokud nevyplníte všechny spáry. Máte-li už hotovo, přebytečnou hmotu setřete.

K dokonalosti vám již chybí pouze vyplnění dilatačních, rohových a napojovacích spár, s tím si hravě poradí silikon, který je však potřeba také uhladit. Můžete si koupit speciální lepící pásku nebo vám postačí prst namočený třeba v jarové vodě.

Nyní jsme si představili celý proces, který by měl zvládnout snad každý a ještě se zaměříme na takové malé tipy nebo pravidla, jenž vám spoustu věcí ulehčí. A zde jsou:

  • Nemáte štípací kleště? Vytáhněte své staré štípačky na tahání hřebíků.
  • Pokládáte na dřevotřísku? Použijte elastické lepidlo na dlaždice.
  • Dlaždice tlačte do lepidla točivým pohybem.
  • Velikost stěrky se zuby na nášení lepidla se určuje dle profilu zadní strany dlaždičky
  • Občas ještě dlaždičku zvedněte a zkontrolujte dostatek lepidla na obklady a dlažby, což je asi 80% plochy na zadní straně.
  • Matný závoj spárovací hmoty lze odstranit vlhkou houbou.

V neposlední řadě je velmi podstatné upozornit na fakt, že veškeré kroky tohoto procesu a přesný návod na použití naleznete na výrobku a je nutné jej dodržovat. Mohlo by se vám také stát, že například až moc řídká malta nesplní účel, špatná konzistence spárovací hmoty neudělá svou práci apod.

Obecně řečeno, pokládání dlaždic není zrovna jednoduchá práce, ale dodržíte-li všechna pravidla a budete se řídit návodem, určitě si s kompletním zkrášlováním vašeho domova poradíte.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova