Jak vybrat správnou spárovací hmotu?

Jak vybrat správnou spárovací hmotu?

Spára mezi obklady je nezbytná z důvodu materiálové roztažnosti. Jde o prvek technický, ale zároveň dekorativní. Široké spáry jsou na ústupu, za ideální se považuje většinou spára o šířce 2 mm, perfektně technicky provedená.

Výběr spárovačky rozhoduje významně o konečném vzhledu celého díla.

Typ spárovací hmoty vybíráme s ohledem na prostředí, účel, zátěž, šířku spáry, použité obklady, barvu a prostředí realizace. Mezi základní vlastnosti spárovačky patří odolnost proti zatížení, vodě a otěru, a samozřejmě i flexibilnost.

Jaké jsou základní skupiny spárovacích hmot podle složení?

Cementové spárovací hmoty jsou standardní spárovací hmoty pro běžné použití a zatížení bez vystavení mechanickým nebo chemickým vlivům. Snadno se čistí, můžete s nimi spárovat do šířky až 15 mm, jsou mrazuvzdorné a voděodolné. Plné zatížení snesou po 24 hodinách. K dispozici jsou v široké škále barev.

Polymercementové spárovací hmoty jsou upravené přidáním polymerních látek pro snížení křehkosti. Taková spárovačka je pružnější a pevnější. Hodí se na namáhaná místa a do exteriérů. Využít ji lze například pro dlažbu s podlahovým topením nebo pro kuchyňské linky.

Polymerní spárovací hmoty jsou spíše pro speciální použití. Slouží pro vyplnění ditalačních spár, odolávají vodě, povětrnostním vlivům, mechanickému i chemickému poškození. Hodí se do potravinářských provozů nebo ke spárování bazénů.

Silikonové spárovací hmoty jsou vhodné všude tam, kde je třeba vyplnit spáry vodotěsně a zároveň pružně. Výborné poslouží jako výplně dilatačních spojů, využívají se v koupelnách, kuchyních i v bazénech. Určitou nevýhodou může být nižší odolnost vůči mechanickému poškození.

Akrylátové spárovací hmoty dobře odolávají klimatickým vlivům a rozdílům teplot. Jejich předností je vysoká pružnost a dobrá přilnavost. Můžeme je také přetírat různými nátěry.

Epoxidové spárovací hmoty se uplatňují v chemickém a potravinářském průmyslu. Jsou vysoce chemicky odolné. Snadno se s nimi pracuje, ale nanášet se musí do dokonale suchých spár, což je technologicky náročné.

Polyuretanové spárovací hmoty se osvědčují v náročných podmínkách se silně mechanicky zatěžovanými spárami na letištích, parkovištích nebo v průmyslovém provozu. Jsou pružné a zároveň pevné, nevadí jim ani voda nebo výkyvy teplot.

Pár tipů na závěr

V interiéru můžeme často různé typy spárovacích hmot vzájemně kombinovat podle potřeby, a to bez narušení estetického dojmu. Mnohdy totiž bývají od jednoho výrobce k dispozici ve stejných barevných škálách.

Pokud pracujeme s přírodními obklady, především mramorem, neměli bychom používat spárovací hmoty s obsahem kyselin, protože ty povrch narušují.

Existují i spárovací hmoty s obsahem stříbra, které bojují proti bakteriím a plísním. Hodí se především do prostředí s vysokými hygienickými nároky a dobře vzdorují vlhkosti.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova