Jak obnovit zašlé spáry

Jak obnovit zašlé spáry

Spáry, tolik nezbytné u obkladů nebo dlažby, se vyplňují spárovacími hmotami. Ty jsou sice velmi odolné, působením času, vlhkosti a tepla ale postupně ztrácejí svůj původní vzhled. S tím, jak se mění vzhled spár, utrpí i celkový dojem z místnosti. Jak s tímto problémem naložit?

Nabízí se řešení v podobě odstranění starých spár a vytvoření nových. V některých případech jde nanést celoplošně nová spárovací hmota. Podmínkou je dostatek prostoru ve stávajících spárách, protože se přidávají minimálně dva milimetry. 

Převratný obnovovač spár

Přespárování nebo kompletní renovace celé koupelny ale nemusí být hned potřeba. Dnes se nabízí i další možnost. Vzhled spár totiž jednoduše obnovíte s pomocí obnovovače spár Ceresit RENO FUGE. Jedná se o novinku v sortimentu stavení chemie. Rychle a snadno s ní obnovíte svěží vzhled cementových spár u keramických obkladů nebo dlažby, na stěnách i podlahách.  K dostání je v bílé barvě. Díky vysokému krytí s ním ale můžeme přebarvit i jinak barevné spáry. Jedna plastová tuba o objemu 7 ml pokryje až 60 m spár o šířce 2 mm. Pokud nebude stačit jedna vrstva, lze po hodině zasychání přidat ještě druhou. Aplikace je jednoduchá a přesná. Tuba má aplikátor s houbičkou, který práci usnadní. Hmota se nanáší na čisté a suché spáry. Přebytečnou barvu z obkladů pak stačí setřít houbičkou a vlhkým hadříkem poté, co spáry zcela zaschnou. 

Využijte moderní spárovací hmoty

Jak postupovat, pokud se rozhodneme pro nové obklady nebo vyspárování?

Pokud se pustíme do kompletní renovace, znamená to sice mnoho práce, zato ale můžeme využít špičkové spárovací hmoty, které jsou nyní na trhu. Nové spárovací hmoty jsou dlouhodobě barevně stálé, ty na bázi silikonu s obsahem hydrofobních přípravků dobře odolávají vlhkosti, plísním a vypadají mnoho let jako nové. Problém není sladit barevně spárovací hmotu a sanitární silikon. K většině odstínů spárovací hmoty můžeme najít i odpovídající odstín silikonu. Efekt „aquastatic“ způsobuje, že kapky vody se nevsakují do struktury spáry, ale drží se na povrchu. Spára má delší životnost a také odolává plísním. 

Aby spáry dlouho vydržely jako nové

Jak novou spárovací hmotu udržet v co nejlepším stavu po dlouhou dobu? Jak zabránit tomu, aby spáry zase brzy vybledly nebo byly zašlé?

Důležitá je prevence.

Pamatujme na správnou cirkulaci vzduchu a zabraňme hromadění vlhkosti.

Spáry denně přímo vystavované vodě, například ve sprchovém koutě, jsou nejvíce ohroženy. Příliš zatížená místa začnou po čase propouštět nepatrné množství vody přes drobné trhlinky. Dalším kritickým místem jsou dilatační spáry vyplněné silikonem. I zde často vlhkost proniká.

vyčištění spár, ať už preventivnímu, nebo před jejich obnovením, poslouží roztok saponátu, roztok octa nebo prostředky na bázi chloru. Pozor, nenechte chlor působit příliš dlouho, naruší strukturu spárovací hmoty a ta se za čas začne drolit. Mezi „babské rady“ patří čištění spár pomocí drobného kartáčku a jádrového mýdla.  Další metodou je vytvořit si prostředek z kypřícího prášku, sody a vody. Vhodný je i parní čistič. Jedná se ale o metody zdlouhavé a náročné. 

 

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova