JAK SE PŘIPRAVIT NA MALOVÁNÍ

JAK SE PŘIPRAVIT NA MALOVÁNÍ

Rozhodli jste si zvelebit domov a dát mu nový nádech, ale děsíte se generálního úklidu? Přečtením tohoto článku se v podstatě dozvíte, jak vymalovat a nezbláznit se.

Určitě znáte ten pocit, kdy prostě potřebujete změnu. Přesouváte nábytek tak, aby pokoj vypadal jinak – útulněji, moderně, luxusně apod., avšak pořád to není ono. V té chvíli se vám vloudí myšlenka kompletního nového vzhledu, vsadíte na nové barvy stěn, pustíte svou fantazii ven a malování může začít.

 

Příprava prostoru

Někdo si může myslet, že bohatě stačí dát nábytek stranou a začít realizovat svou vizi, ale to je omyl. Jak se to však vezme. Chcete-li po malování x hodin lézt po čtyřech, drhnout podlahu či topení, umývat zárubně apod., nic kromě válečku a barvy nepotřebujete. Oproti tomu ti, jenž si chtěji opravdu ušetřit mnoho práce a poté provézt jen drobné práce, držte se těchto pravidel:

1.   Malujte po etapách – pokoj po pokoji

2.   Při dostatku prostoru vyprázněte kompletně pokoj k rekonstrukci

3.   Nakupte si opravdu hodně ochranného igelitu

4.   Na svůj seznam vložte papírové pásky i lepenky

Když už máte nakoupené ochranné pomůcky, ulehčit si práci lze také vymoženostmi v podobě jako je například rohový štěteček, váleček z mikrovlákna atd. Záleží na vás, co vše si vyberete – možností je nespočet.

 

Příprava zdi

Obrnili jste si podlahy, okolí oken, topení, zárubně a další místa, které chcete ušetřit a dostáváte se k samotné přípravě zdí? Dodržte tyto kroky a samotné malování pro vás bude hračkou a půjde to jako másle.

1.   Vyjměte ze zdí veškeré výčnělky (hřebíky, háčky, vruty atd.)

2.   Otvory a praskliny zaretušujte tmelem nebo sádrou (nechte zaschnout)

3.   Zdi omyjte mýdlem nebo speciálním saponátem a opláchněte vodou

4.   Smirkovým papírem vytvořte na nerovnostech hladký povrch

5.   Naneste penetraci a můžete začít

 

➢  Kvalitu práce určuje správná volba barvy i náčiní, dejte si pozor, jakou si zvolíte.

Máte-li za sebou přípravné práce, tak vás čeká samotná aplikace, čímž se dostáváme k výběru barev a potřebného náčiní. Ale jaký druh barvy zvolit? Co je pro vás nejlepší? Nezáleží pouze na odstínu, musíte si pečlivě vybírat také druh a charakteristické vlastnosti dané barvy.

V tomto rozhodnutí hraje především kvalita vašich zdí – vlhkost stěn, plísně, ale také stáří celého objektu, od toho v podstatě odvodíte, jakým způsobem zabezpečit trvanlivost barvy. Tím je myšlena ochrana zdí proti znovuobjevení plísní, případná vrstva barvy navíc, penetrace na udržení a upevnění apod.

Na trhu naleznete širokou škálu možností – disperzní, omyvatelné, lesklé, matné, s odlišným složením aj. Proto by se také dalo říct, že v těchto případech se meze nekladou.

Nyní se také zaměříme na výběr kvalitního náčiní. Někomu stačí váleček a jeden štětec, někdo to má rád na úrovni, rád dodržuje pravidla dle složení konkrétní barvy tak, aby dosáhl těch nejlepších výsledků nebo si raději vše udělá sám, než-li by musel spoléhat na cizího rádoby odborníka. Jste-li zastánci druhé varianty, měla by vás trápit otázka, kdy je lepší použít malířskou štětku a kdy váleček.

Váleček s delším vlasem je určený na barvy se zemským plničem (lze použít i štětku). Naproti němu stojí váleček s nízkým vlasem, který se využívá na barvy bez zemského plniče, ideální variantou je polyamidový.

Jste-li však pohodlní nebo nemáte příliš času, vyhledejte odborníky s prokazatelnými recenzemi – věřte, že je to důležitá informace. Přeci jen se například nechcete polekat po odvedení jejich práce či brodit se nedopalky od cigaret.

Zdá se vám to jako příliš informací? Nemějte obavy, dodržíte-li vše tak, jak máte, kompletní práce pro vás bude tzv. brnkačkou. Nezapomeňte sledovat nové trendy v malování.

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova