Jak na nátěr plechové střechy

Jak na nátěr plechové střechy

Plechové střechy jsou typické svou příznivou pořizovací cenou. Daní za to je ale nutnost údržby pro dlouholetou výdrž. Aby byla střecha funkční a ještě k tomu pěkná na pohled, je potřeba se o ni starat a zajistit jí pravidelnou obnovu ochranného nátěru. Ten ji chrání před korozí, mechy a lišejníky, mechanickým vlivem nebo slunečním zářením. V neposlední řadě jí dodává lepší vzhled. 

Nejvíce jsou střechy namáhány v zimě, kdy na ně působí rozdílné teploty, déšť, mráz a sníh. Natírání plechové střechy se zkrátka nevyhnete. Jak v tomto případě postupovat a jaké barvy vybrat?

Pro nátěry plechových střech existují speciální barvy. Musí odolávat povětrnostním vlivům, netvořit fleky a neblednout na slunci. V praxi se aplikují postupně dvě až tři vrstvy nátěru, s tím, že každá vrstva má jiné vlastnosti. Základem je správný technologický postup. Postupuje se krok za krokem, což zahrnuje i přípravu střechy pro nátěr. 

Aby barva perfektně přilnula

Příprava střechy na nátěr je základ, raději jí věnujeme více času, než méně. Nejprve se ze střechy odstraní nečistoty. Provedeme to pomocí proudu vody nebo tlakové myčky, pomoci si můžeme ocelovým kartáčem. Důležité je odstranění zbytků předchozí barvy teplem, chemickým odstraňovačem barvy a někdy je třeba plech zbrousit smirkovým papírem. Mastnota se odstraní ředidlem nebo saponátem. Jakmile je plech očištěný a odmaštěný, můžeme začít s nátěrem. Použít můžeme štětce, válečky nebo vzduchový nástřik.

Nezbytné je vrstvení nátěrů

Pro precizní výsledek je zapotřebí několik nátěrových vrstev. Pokud vrstvení dodržíme, nebude hrozit tolik obávané odlupování barvy. Postupy, počty vrstev a časy zasychání se u jednotlivých výrobků liší, proto si vždy přečteme důkladně návod a dodržíme jej. 

Na nový plech z pozinku není možné nanést běžný základní nátěr. Nedošlo by ke spojení materiálů a rychle by se odloupal. Novou střechu je třeba nechat zoxidovat, tak jak je, aby získala vlastnosti potřebné k natírání. Ovšem pokud nechcete čekat 1 až 2 roky, ale rádi byste natírali hned, je to také možné. Existují speciální podkladové nátěry, vhodné i na nezoxidované střechy. Na trhu jsou také speciální čistící emulze, které povrch uměle zoxidují. 

Natírat začínáme podkladovým nebo antikorozním nátěrem, který zabrání vzniku nežádoucí koroze. Kombinace ochranného nátěru a vrchní vrstvy zaručí dlouhodobý účinek. Vlastní barvy na plechovou střechu mohou být buď rozpouštědlové, nebo ředitelné vodou, v obou skupinách se najdou vhodní zástupci. Počet vrstev vlastního nátěru se liší podle jeho druhu i podle výrobce, většinou se ale jedná o dvě vrstvy. 

Na každý typ plechové střechy se hodí trochu jiný nátěr. Proto vybírejte podle toho, zda máte střechu z pozinku, mědi nebo hliníku. Zapomenout se nesmí ani na nátěr klempířských prvků. Aplikace se v tomto případě neliší od nátěru střechy. 

Podmínky pro natírání

Natírání musíme přizpůsobit klimatickým podmínkám. Vhodné není ani přílišné horko, ani zima. Ideální je, pokud teplota vzduchu i povrchu střechy přesahuje 5° C. V létě teplota plechové střechy velmi rychle stoupá, i nad 50° C, proto je lepší natírat na konci jara, na začátku podzimu nebo v ne příliš horkých letních dnech.  Co je třeba zdůraznit, povrch musí být suchý! Pozor na rosu. Vlhkost a voda nesvědčí ale ani čerstvě provedenému nátěru.

 

(ilustrační foto od housepro.cz)

Přidat reklamu k tomuto článku

Zaujal vás článek?    
Partneři

Veletrh postavený pro Vás
MÁME RÁDI ÚČETNÍ SOFTWARE DUNA
STOMIX expert na zateplení
Nové byty v Novém Jičíně, Rezidence Trlicova